Dieta e plotë javore…Si të ushqehemi shëndetshëm gjatë përiudhës së shtatzanisë

0
82

DIETA JAVORE

E HËNË

Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral dhe fruta

Dreka: Pasta integrale me kunguj dhe parmixhano,perime të stinës në furrë.

Darka: Gjoks pule i pjekur me perime,bukë integrale

Midis vakteve: Fruta të thata ose të freskëta.

E MARTË

Mëngjesi: Çaj sipas dëshirës ose lëng portokalli, bukë integrale me proshutë ose me humus qiqrash.

Dreka: Oriz integral me shafran, sallatë mikse me fara sipas dëshirës

Darka: Frittate me perimet e stinës,bukë integrale

Midis vakteve: Biskota integrale ose kos

E MËRKURË

Mëngjesi: Tost me bukë integrale dhe djathë ose reçel ,çaj ose qumësht

Dreka: Pasta me pomodorini,parmixhano dhe perime

Darka: Supë perimesh,me bukë integrale të thekur

Midis vakteve: Smoothie me fruta,kos ose fruta të thata

E ENJTE
Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral dhe fruta

Dreka: Pasta me fasule dhe perime

Darka: Peshk koc me patate dhe bizele në furrë

Midis vakteve: Fruta

E PREMTE

Mëngjesi: Lëng portokalli, ose çaj sipas dëshirës, bukë integrale me proshutë ose humus qiqrash

Dreka: “Tortë” e kripur me perime

Darka: Eskallop me kunguj dhe një panine integrale

Midis vakteve: fruta të thata ose të freskëta

E SHTUNË

Mëngjesi: Tost me bukë integrale me rikota ose reçel,çaj ose qumësht

Dreka: Fileto viçi me domate dhe bukë integrale

Darka: Sallatë mikse me perime

Midis vakteve:Fruta

E DIEL

Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral me fruta

Dreka: Oriz integral me perime dhe djathë

Darka: Peshk koc në furrë me patate

Midis vakteve: biskota integrale ose kos

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here