Jeni me nerva pas kafesë së parë të mëngjesit? Zbuloni arsyen pse ndodh kjo

0
272

Kafeja e parë e mëngjesit me stomakun bosh, ka efekte të padëshiruara në shëndetin tuaj. Kafeina mund të shkaktojë probleme me zorrët, por edhe me hormonet.

Kafeja është acidike, e cila nëse pihet me stomakun bosh, mund të shkaktojë që trupi juaj të kalojë në një gjendje stresi të lartë.

Përpara filxhanit të parë të kafesë, ajo sugjeron të hani vezë, qumësht të papërpunuar, manaferra ose disa fruta të ziera, duke përfshirë mollët, dardhat ose manaferrat. Të gjitha këto mund të zvogëlojnë efektet në stomakun tuaj.

Nëse fillimisht pini kafe me stomakun bosh, duhet të mendoni se çfarë i bën ajo shëndetit tuaj, kryesisht hormoneve.

Kafeja nuk është vetëm acid, kështu që është e vështirë për stomakun në mëngjes, por fjalë për fjalë bën që trupat tanë të kalojnë në një përgjigje stresi, të çlirojnë kortizolin dhe të na vendosin në një lloj lufte apo gjendjeje ikjeje.

Kjo është ajo që shkakton nervozizëm pas kafesë. Çuditërisht, ekziston gjithashtu një lidhje me aknet, veçanërisht nëse keni çekuilibër hormonal ose probleme me zorrët.

Kush ka pirë shumë filxhanë kafe me stomakun bosh ndihet sikur eshte në majë të botës dhe më pas mund te vereje puçrra hormonale dhe nuk mund ta dije se çfarë po e shkakton atë. Hani diçka para kafesë, bëjeni atë qëllimin tuaj. Do të vini re një ndryshim të madh.

Ndërkaq, të gjithë ose të paktën shumica e njerëzve kanë një zakon të përbashkët, që kafen e shoqërojnë me ujë.

A ju ndodh shpesh që të pini ujë menjëherë pas kafes sepse thjesht nuk ju pëlqen ajo ndjesi e hidhur në gojë?

Këto pije i gjejmë shpesh të servirura krah për krah dhe instinkti për të pirë pak ujë për të pastruar gojën pas konsumimit të kafesë shpesh është i pashmangshëm.

Por gjithçka duket se sillet rreth cilësisë së vetë kafesë. Shumica e kafeve që konsumohen janë të një cilësie mesatare ose të ulët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here