Kakao në dietë: mundeni!

0
160

Kakao është një element i jashtëzakonshëm, i pasur me përbërës antioksidues, antiinflamatorë dhe stimulues të sistemit nervor qendror.

Rrit vëmendjen, kujtesën dhe përqendrimin.

E rëndësishme për funksionet vaskulare të trupit, përmirëson funksionimin e sistemit kardiovaskular dhe rregullon nivelet e kolesterolit.
Dhe gjithashtu mund të përmirësojë performancën sportive duke reduktuar nivelet e stresit oksidativ.

Kokrrat e kakaos përmbajnë:
> karbohidratet
> proteinat
> fibrat
> Vitaminat B
> fosfor
> magnez

kalium
> hekuri
> flavonoidet
> alkaloide si teobromina

Si ta përdorim atë?
Mund të shtojmë një lugë çaji pluhur kakao organike ose të papërpunuar në smoothie-t tona, ose ta shtojmë në brumin e pastave të bëra në shtëpi, ose në kosin e mëngjesit së bashku me muesli, ose në brumë ose sipër petullave ose me të bardhat e vezëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here