Lëngu i mollës, kura për zorrën e trashë

0
270

Vetitë anti-inflamatore të mollës e bëjnë atë një zgjedhje të mirë kur përballeni me pothuajse çdo sëmundje.

Encefaliti (inflamacioni i trurit), IBS (inflamacioni i zorrëve) dhe infeksioni viral (i cili mund të rezultojë në inflamacion nervor) janë vetëm disa kushte në të cilat mollët mund të luajnë rolin kritik ushqyes për qetësimin e sistemit tuaj duke ndihmuar në reduktimin e ngarkesave virale dhe bakteriale që krijojnë inflamacion.

Fitokimikatet në mollë i bëjnë ato një ushqim të vërtetë të trurit, duke ushqyer neuronet dhe duke rritur aktivitetin elektrik. Mollët me lëkurë të kuqe përmbajnë anthocyanine dhe madje edhe gjurmë malvidine (një lloj anthocianidine), të cilat janë pjesërisht përgjegjëse për ngjyrën e kuqe. Këto pigmente kanë veti kundër mbipeshes dhe përbërës që rrisin forcën e tretjes, duke inkurajuar humbjen e peshës.

Mollët gjithashtu kanë gjurmë të flavonoideve, rutinës dhe kuercidinës – fitokimikate që janë përgjegjëse për detoksifikimin e metaleve të rënda dhe rrezatimit – si dhe aminoacidet glutamine dhe serinë, të cilat ndihmojnë në detoksifikimin e trurit të MSG. Ky frut ndihmon në pastrimin dhe pastrimin e organeve duke përfshirë mëlçinë, përmirëson qarkullimin në sistemin tuaj limfatik, riparon lëkurën e dëmtuar dhe rregullon sheqerin në gjak.

Mollët janë pastrues i fundit i zorrës së trashë. Ndërsa pektina nga një mollë lëviz nëpër zorrën tuaj, ajo mbledh dhe pastron trupin tuaj nga mikrobet si bakteret, viruset, maja dhe myku. Mollët ndihmojnë me SIBO dhe çrregullime të tjera të tretjes.
Mollët janë gjithashtu hidratuese në një nivel të thellë qelizor.

Si të përdorni:
Mollët me lëkurë ofrojnë më shumë lëndë ushqyese. Provoni të hani tre mollë në ditë për përfitimet më të mira.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here