Një përzierje efikase për një pastrim të zorrës së trashë

0
469

Kapsllëku kronik, sindroma e zorrëve të irrituara, zorrët poroze dhe probleme të tjera me sistemin tretës janē një problem mjaft shqetësues për shumë njerëz, pasi zorra e trashë ka një punë të rëndësishme në eliminimin e mbetjeve dhe është esenciale që të funksionojë mirë.

Një pastrues i zorrës së trashë i përgatitur në kushte shtëpie mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe toksinat nga trupi juaj që sjellin probleme në trup.

Metoda 1

Mollë, kripë deti, xhinxher dhe limon.

Ju duhet një gotë e gjatë dhe lugë. Për të filluar, vendosni 300 ml ujë në një tigan. Duhet të ngrohni ujin por jo ta zieni, në mënyrë që mund ta pini ujin në një temperaturë të sigurtë. Në momentin që është i ngrohtë, vendoseni në gotë. Më pas shtoni kripën e detit, një pjesë të saj, ujë dhe më pas përziejeni.

Kripa e detit do të ndihmojë në clirimin e toksinave, shtytjen e mbetjeve përmes trupit dhe së fundmi do të permiresoje tretjen. Shtoni lëng molle, lëng xhinxheri dhe lëng të freskët limoni. Përziejeni.

Xhinxheri është i mrekullueshëm pasi redukton fryerjen ndërkohë që stimulon zorrën e trashë, duke e mbajtur të pastër nga mbetjet dhe toksinat e dëmshme. Dhe mos të harrojmë limonin. Lëngu i limonit ndihmon në tretje, detoksifikim, dhe ka sasi të larta të vitaminës C, duke e bërë një antioksidant të shkëlqyer.

-Si të veproni:
Pijeni në mëngjes me stomak bosh. Më pas sërisht përpara një dreke të lehtë, preferohet perime në avull dhe salmon, dhe më pas në mes të pasdites. Pini 6-8 gota me ujë të temperaturës së dhomës përgjatë ditës. Mund të jetë më mirë të ngadalësoni konsumin e likuidëve pas orës 5, që të mos qëndroni zgjuar gjithë natën për të shkuar në banjë.

-Rreziqet
Konsumimi i kësaj pije nuk paraqet ndonjë problem, por duhet të konsultoheni me mjekun nëse jeni shtatzënë, keni ndonjë sëmundje, vuani nga alergjitë ose po merrni ilace për një gjendje tjetër shëndetësore.

=Pija për pastrimin e zorrës së trashë
-Totali i kohës: 5 minuta

Përbërësit:
-1/2 e kupës së një lëngu molle te bere vete
-2 lugë gjelle lëng të freskët limoni
-1 lugë caji xhinxher
-1 lugë caji kripë deti
-1/2 e kupës ujë të ngrohtë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here