Pasta në tavë me ton dhe domate

0
33

Makarona me salcë domate dhe peshk ton
400 gr makarona
400 gr salcë
300 gr ton

1 spec i kuq
2 thelpinj hudhër

Pak trumëz
½ tufë majdanoz
Kripë
Piper i zi

Pergatitja:
Vendosim makaronat të ziejnë në ujë me kripë. Ndërkohë përgatisim salcën shoqëruese duke kaurdisur me 2 lugë gjelle vaj ulliri hudhrat, trumzën, ½ e specave të prerë në kubikë, ½ e majdanozit të grirë imët.

Më pas shtojmë salcën e domateve dhe e lemë në zjarr mesatar për 10-15 minuta. Në fund shtojmë tek salca dhe peshkun ton.

E rregullojmë me kripë dhe piper. Marrim një garuzhde nga uji i makaronave e trazojmë me 3 luge gjelle vaj ulliri dhe e shtojmë tek salca si dhe pak pana per ta bere me kremoze.

Shtrojini në një tavë pjekjeje, duke e shpërndarë cheddar-in e grirë midis shtresave. Sipër spërkatni parmigiano-n dhe vendoseni në furrë për 5 minuta derisa të skuqet dhe të marrë ngjyrë të artë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here