Pse duhet të konsumoni hurma arabe?

0
554

Përfitimet e fuqishme shëndetësore të hurmave përfshijnë sigurimin e energjisë, rritjen e hekurit në trup dhe përmirësimin e tretjes.

 

Të pasura me lëndë ushqyese të ndryshme, fibra dhe antioksidantë, hurmat janë të njohura në të gjithë botën. Këto fruta të thata janë të dobishme në trajtimin e kushteve të ndryshme për shkak të vetive të tyre anti-inflamatore, antioksiduese dhe anti-tumorale.

Disa prej dobive të hurmave arabe për shëndetin tonë.
1.Hurma arabe, lëndë ushqyese e pasur
Gjëja e parë që ju do të vëreni është se hurmat arabe kanë disa përfitime të mëdha ushqyese. Ju nuk do të keni nevojë të merrni gjithë ato vitamina kur ju jeni të hani tri hurma në ditë. Ato përmbajnë bakër, kalium, fibra, mangan, vitaminë B-6 dhe magnez.

2.Hurmat arabe përmirësojnë tretjen e ushqimit
Hurmat arabe janë ushqime të mira për tretjen e ushqimit. Nëse keni probleme si IBS, kapsllëk ose probleme të tjera të tretjes së ushqimit, hurmat arabe mund të ju ndihmojnë. Pjesë e saj është fibra që ato përmbajnë dhe ata kanë treguar se reduktojnë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë dhe më shumë. Hurmat arabe janë të rekomanduara edhe për trajtimet për hemorroide.

3.Hurmat arabe si lehtësues dhimbjesh & më shumë
Sepse hurmat arabe kanë aq shumë magnez – e cila është një anti-inflamator – ata mund të punojnë për lehtësimin e dhimbjeve dhe për të ndihmuar ënjtjen. Studimet kanë treguar se magnezi tek hurmat arabe mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit arterial dhe që ul rrezikun për sëmundje të zemrës, si dhe një mikpritës të inflamacionit të hskaktuar si Alzheimer, artriti dhe të tjerë.

4.Hurmat arabe për një shtatzëni të shëndetshme
Një studim i bërë në UST provoi se hurmat arabe ndihmuan me dhimbjet e lindjes dhe lindjen e fëmijës. Hulumtuesit testuan 69 gra dhe dolën në përfundim se nëse gratë hanin hurma arabe gjatë katër javëve të fundit të shtatzanisë së tyre pastaj lindja dhe dhimbjet e lidnjes do të ishin më të lehta. Hurmat arabe gjithashtu ndihmojnë me humbjen e peshës pas shtatzënisë.

5.Hurmat arabe për tension të lartë gjaku dhe goditjet e zemrës
Magnezi që ndodhet në hurmat arabe është gjithashtu i dobishëm kur është fjala për uljen e presionit të lartë të gjakut. Shumë njerëz janë me ilaçe për presionin e gjakut por me ngrënien e këtij fruit të gjitha bëhen të panevojshme. Kalium që është në hurmat arabe është gjithashtu i dobishëm, sepse ai ndihmon që zemra të punojë më mirë dhe ul presionin e gjakut gjithashtu.

Përveç kësaj, janë bërë kërkime për të përcaktuar se nëse hurmat arabe kanë ndonjë ndikim në goditjet e zemrës. Në fakt, ka pasur rreth shtatë studime që provojnë se magnezi zvogëlon rrezikun e goditjes së zemrës me rreth 10% për çdo njëqind miligram magnezi që ju hani në baza ditore.

Hulumtimi është publikuar në gazetën amerikane “Clinical Nutrition” dhe tregon qartë se hurmat arabe mund të ulin rrezikun e goditjes së zemrës.

6.Hurmat arabe e bëjnë trurin të punojë më mirë
Ka pasur edhe studime të kryera mbi përbërësit në hurmat arabe dhe lidhjen e tyre me shëndetin e trurit dhe ajo ka treguar se kur ju keni të mjaftueshme vitaminën B6 në sistemin tuaj, truri juaj në fakt punon më mirë.

Kjo do të thotë se ju duhet të përqëndroheni më shumë, memorie më të saktë dhe mund të thithni informacion më shpejt. Hurmat arabe ndihmojnë për të mbajtur mendjen tuaj të mprehtë dhe të gatshëm për të mësuar.

7.Hurma përmban shtatë vitamina
– Vitamina A, e cila ndalon verbimin, ngre imunitetin e membranës së mukozës dhe luan rol në luftimin e kancerit.
– Vitamina B1, mungesa e kësaj vitamine bëhet shkak për zhvillimin e ngadaltë dhe Hidropizi. Favorizon nje funksionim te mirë te sistemit nervor,te muskujve dhe te zemrës.
– Vitamina B2, është e rëndësishme për lëkurën dhe zhvillimin, aparatin tretës dhe shikimin.

– Vitamina B6, fuqizon sistemin nervor dhe enët e gjakut, ndalon vjelljen.
– Vitamina D, është e rëndësishme për kockat dhe dhëmbët, përfitohet nga kalciumi dhe fosfori.
– Vitamina E, luftuese e oksidit, mbron membranat qelizore nga shkatërrimi dhe lënda okside, ndihmon në shtimin e rruazave të kuqe të gjakut.
– Çdo 100 gram hurma prodhon 13 mg acid folik, i cili është i rëndësishëm për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut, shton cilësinë e punës së hekurit në trup.

– Amino acidi i hurmës është i rëndësishëm për prodhimin e 5 mijë lloje proteinash të domosdoshme për një jetë të shëndetëshme, 18 prej këtyre janë shembullore dhe cilësore për imunitetin dhe shumimin. Tryptophan është nga aminoacidet të rëndësishme që gjendet tek hurma, ky acid ka rol të madh në rregullimin e gjumit, të humorit dhe oreksit.

– Kripërat alkaloide që gjenden tek hurmat veprojnë në rregullimin e acidit në gjak që prodhohet nga ngrënia e mishit dhe niseshtesë, të cilët shkaktojnë ngrirje, gurë në veshka, apandesit dhe ngritje të tensionit të gjakut.

– Hurma arabe është e pasur me elementët natyral Phyto, parandaluese të kancerit.
– Hurma është e pasur me fibra zhdërvjellëse të imunitetit, kundër kapsllëkut dhe tumoreve të stomakut, ul sheqerin në gjak, lufton alergjinë.