Sa herë keni dëgjuar që bananet ju shendoshin?

0
1513

Shumë njerëz privojnë veten nga ky frut i shijshëm duke menduar se është një bombë me kalori dhe sheqerna: asgjë më e rreme.

Bananet nuk ju shendoshin, përkundrazi, ato gjithashtu mund të na ndihmojnë të humbim peshë, si dhe të kemi shumë përfitime të tjera për shëndetin tonë. Banania përmban kalium, një elektrolit thelbësor për trupin tonë.

 

Nivele të larta të kaliumit zvogëlojnë rreziqet kardiovaskulare dhe rregullojnë presionin e gjakut. Banania përmban triptofan e cila, në trup, shndërrohet në serotonin, hormoni i lumturisë që përmirëson gjendjen shpirtërore dhe rrit ndjenjën e lumturisë.

Për më tepër, është një frut i shkëlqyer energjie. Fibra është thelbësore për tranzitin e zorrëve, dhe banania është veçanërisht e pasur me të. Marrja e një bananeje 20-30 minuta pas vaktit mund të ndihmojë . Pavarësisht se janë të pasura me kalori, bananet janë shumë të dobishme për të humbur peshë.

Ata furnizojnë trupin tonë me fibra, ndërsa vitamina e tyre B6 na ndihmon të parandalojmë diabetin e tipit 2. Ky frut përmban përbërës fenolikë antioksidues dhe konsumimi i rregullt i saj mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të veshkave. Bananet rekomandohen për ata që vuajnë nga problemet e traktit gastrointestinal, falë qëndrueshmërisë së tyre.

Bananet mund të krijojnë një shtresë mbrojtëse në stomak, duke neutralizuar acarimin e shkaktuar nga aciditeti i tepërt. Konsumimi i një bananeje pas ngrënies mund të parandalojë acarimin në fyt dhe gojë të shkaktuar nga aciditeti.

Ky frut ka një veti anti-acide që neutralizon aciditetin pothuajse menjëherë. Bananet janë veçanërisht të pasura me vitaminë B, një lëndë ushqyese thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit nervor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here