Supë pule me limon, presh dhe spinaq

0
113

INGREDIENTËT
1 lugë gjelle vaj ulliri
5 karafil hudhër
3 karrota të mesme
1 presh i madh, i copëtuar imët
10 gota supë pule

2/3 filxhan oriz
1/2 filxhan lëng limoni të freskët
2 vezë të mëdha
1 lugë gjelle koper
4 gota spinaq

1 pulë e plotë
Piper i zi
2 lugë çaji kripë

UDHËZIMET
1.Ngrohni tiganin me vaj mbi nxehtësinë mesatare.

2.Shtoni hudhër, karrota dhe presh në tigan dhe gatuajeni për rreth 10 minuta ose derisa perimet të jenë të buta dhe aromatike.

3.Shtoni supën e pulës në perime dhe rritni nxehtësinë në të lartë.

4.Shtoni orizin, uleni nxehtësinë dhe gatuajeni duke e nxitur herë pas here, derisa orizi është gati, rreth 20 minuta.

5.Futni së bashku lëng limoni dhe vezë në një tas të mesëm.

6.Ngadalë derdhni 1 filxhan supë të nxehtë në përzierjen e vezëve dhe përzijeni vazhdimisht.

7.Shtoni kopër, spinaq, pulë dhe kripë.

8.Lereni spinaqin të ziejë rreth 10 minuta.

9.Shtoni pak piper të zi, nëse dëshironi dhe shërbejeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here