3 arsye pse duhet shtuar brokoli çdo ditë në dietën ushqimore

0
62

Disa nga përfitimet shëndetësore të brokolit janë këto:

1.Mbrojtja kundër dëmtimit të qelizave
Brokoli përmban glukozinolate dhe vitaminë C, të cilat kanë treguar se luftojnë stresin oksidativ.

2.Përmirësimi i sheqerit në gjak
Brokoli përmban sulforafan, i cili mund të pengojë prodhimin e glukozës dhe të përmirësojë glukozën.

3.Zvogëlon rrezikun e kancerit
Dietat e pasura me brokoli mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit në shumë inde, duke përfshirë mushkëritë, fshikëzën dhe prostatën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here