8 arsye pse duhet t’i shmangni patatet e skuqura

0
174

Patatet e skuqura nuk janë asgjë tjetër vecse disa fije patate të skuqura në pak vaj e me pak kripë.

 

Eshtë një nga recetat më popullore të ditëve të sotshme dhe aq e thjeshtë në përgatitje.

8 arsye pse duhet t’i shmangni patatet e skuqura:
1. Rrit rrezikun për shfaqjen e kancerit: Gjatë procesimit, patatet e skuqura përmbajnë “acrylamide”, e cila mendohet se rrit rrezikun për shfaqjen e kancerit.

2. Obeziteti: Patatet e skuqura në shumë raste përmbajnë “dextrose”, një sheqernë të shtuar e cila shpesh kontribuon në obezitet.
3. Osteoporoza: Patatet e skuqura kanë si tendencë të kenë përmbajtje të lartë fosfori dhe fosforat kripe, të cilët kontribuojnë në humbjen e densitetit të kockave.

4. Të mbushura me pesticide: Pesticidet dhe ajri i ndotur kanë një ndikim të madh.

5. Diabeti: Ndoshta për shkak të karbohidrateve të bardha që gjenden te patatet, patatet e skuqura lidhen me zhvillimin e tipit 2 të diabetit.

6. Presionit të lartë të gjakut– Studimet kanë treguar që konsumimi i tepërt i patateve të skuqura mund të cojë në rritje të rrezikut për shfaqjen e hipertensionit.

7. Rrit varësinë ushqimore

8. Inflamacion për shkak të balancës së dobët të omega-3 dhe omega 6

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here