9 ushqimet më të mira për hipotiroidizmin

0
573

PLANI USHQIMOR PËR HIPOTIROIDIZMIN

1. Peshk i kapur i egër
Balancimi i nivelit të acideve yndyrore omega-3 në omega-6 në dietën tuaj të hipotiroidizmit mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të mbështesë funksionin e shëndetshëm të tiroides dhe neurologjik. Peshqit e egër si salmoni, skumbri dhe sardelet janë disa nga burimet më të mira.

2. Vaji i kokosit
Ofron acide yndyrore me zinxhir të mesëm që mbështesin një metabolizëm të shëndetshëm, rrisin energjinë dhe luftojnë lodhjen. Ai gjithashtu ushqen sistemin tretës dhe ka veti antimikrobike, antioksidante dhe antibakteriale që shtypin inflamacionin.

3. Alga deti
Disa nga më të mirat burime natyrore të jodit, këto ndihmojnë në parandalimin e mangësive të cilat shqetësojnë funksionin e tiroides, leshterik i tharë, nori dhe dulse janë zgjedhjet më të mirat.

4. Ushqime të pasura me probiotikë
Probiotikët ndihmojnë në krijimin e një mjedisi të shëndetshëm në zorrë duke balancuar bakteret e mikroflorës. Këto përfshijnë kefir (një produkt qumështi i fermentuar) ose qumësht organik dhie, kos, kimchi, kombucha, natto, lakër turshi dhe perime të tjera të fermentuara.

5. Ushqime me fibra të larta
Një dietë e pasur me fibra ndihmon në shëndetin e tretjes. Synoni për 30-40 gram fibra në ditë. Hani më shumë perime të freskëta, manaferra, fasulet, thjerrëzat dhe farat.

6. Farërat e mbirë
Farat e lirit, kërpit dhe chia ofrojnë ALA, një lloj yndyre omega-3 që është kritike për ekuilibrin e duhur hormonal dhe funksionin e tiroides.

7. Fruta dhe perime
Këto janë të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë që janë të nevojshme për të luftuar dëmtimi nga radikalet e lira dhe duke ulur inflamacionin.

8. Uje i paster
Uji ndihmon në hidratimin dhe funksionin e tretjes, ndërsa parandalon lodhjen dhe humorin.

9. Lëng kockash
Lëngu i viçit dhe i pulës përmbajnë aminoacide-proline dhe I-glicinë, të cilat mund të ndihmojnë në riparimin e mukozës së tretjes dhe përmirësimin e hipotiroidizmit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here