Cilat ushqime duhet të shmang me një plan diete për sëmundjen e Crohn?

0
88

Ushqimet që shkaktojnë simptoma ndryshojnë për çdo person me sëmundjen e Crohn. Për të ditur se cilat ushqime duhet të lini jashtë planit tuaj të dietës, do t’ju duhet të përcaktoni se cilat ushqime, nëse ka, shkaktojnë tuajin.

Shumë njerëz me sëmundjen e Crohn zbulojnë se një ose më shumë nga ushqimet në listën e mëposhtme përkeqësojnë simptomat gjatë shpërthimeve të sëmundjes. Është e mundur që të paktën disa nga këto ushqime të listuara të shkaktojnë simptomat tuaja:

Alkooli (pije të përziera, birrë, verë)

Gjalpë, majonezë, margarinë, vajra

Pijet e gazuara

Kafe, çaj, çokollatë

Misër

Produktet e qumështit (nëse janë intolerante ndaj laktozës)

Ushqime të yndyrshme (ushqime të skuqura)

Ushqime të larta në fibra

Ushqime që prodhojnë gaz (thjerrëzat, fasulet, bishtajore, lakër, brokoli, qepë)

Arra dhe fara (gjalpë kikiriku, gjalpë të tjera arra)

Frutat e papërpunuara

Perime të papërpunuara

Mishi i kuq dhe derri

Ushqime pikante

Drithërat dhe krundet

Pasi të keni identifikuar ushqimet që shkaktojnë shfaqjen e simptomave tuaja, mund të zgjidhni ose t’i shmangni ato ose të mësoni mënyra të reja për përgatitjen e tyre që do t’i bëjnë ato të tolerueshme. Për ta bërë këtë, do t’ju duhet të eksperimentoni me ushqime të ndryshme dhe metoda të përgatitjes për të parë se çfarë funksionon më mirë për ju.

Për shembull, nëse disa perime të papërpunuara shkaktojnë një shpërthim, nuk keni nevojë domosdoshmërisht të hiqni dorë prej tyre. Ju mund të zbuloni se zierja e tyre në avull, zierja ose zierja do t’ju lejojë t’i hani ato pa simptoma të rritura të GI.

Nëse mishi i kuq rrit yndyrën në jashtëqitje, mund të provoni të hani filetë të bluar ose të bluar për të parë nëse mund të toleroni një prerje më të dobët të viçit. Ose mund të vendosni të mbështeteni te peshku ose shpendët me pak yndyrë pa lëkurë si burimet tuaja kryesore të proteinave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here