Keni dëgjuar për dietën me bazë proteinat? Ja si funksionon

0
42

Humbni peshë duke ngrënë biftek, hamburger, djathë dhe proshutë? Por duhet të merrni parasysh të mirat dhe të këqijat përpara se të vendosni të provoni.

Sa Proteina? Gratë kanë nevojë për të paktën 50 gramë proteina në ditë, burrat rreth 60 gramë në ditë. Proteinat mund të vijnë nga fasulet, mishi, arrat, drithërat, vezët, ushqimet e detit, djathi ose burime vegjetariane si soja. Këto dieta shpesh kufizojnë karbohidratet si drithërat, frutat dhe ndoshta perimet.

Si funksionojnë dietat me proteina të larta?

Kur hiqni dorë nga karbohidratet, humbni peshë shpejt sepse humbni ujë. Pa karbohidrate shtesë, trupi fillon të djegë më shumë yndyrë.
Ju mund të humbni peshë me një dietë të pasur me proteina. Zgjidhni mish pa yndyrë dhe bulmet për proteinat tuaja. Gjeni një program që përfshin perime, në mënyrë që të mos humbisni fibrat dhe lëndët e tjera ushqyese të rëndësishme.

Një biftek i këndshëm dhe me lëng, nëse zgjidhni një pjese pa dhjam, do të merrni të gjitha proteinat me shumë më pak yndyrë të pashëndetshme. Në fakt, një copë viçi pa yndyrë, si një biftek i rrumbullakët, ka më shumë yndyrë të ngopur sesa një gjoks pule pa lëkurë me madhësi të ngjashme.

Mishi i bardhe i pulës
Nëse zgjidhni mishin e bardhë te pulës, do të merrni shumë më pak yndyrë sesa nëse hani mish të kuq. Hiqni lëkurën, e cila ka yndyrë të ngopur.

Peshku ofron yndyrna të shëndetshme
Peshku është i ngarkuar me proteina dhe pothuajse gjithmonë i ulët në yndyrë. Edhe peshqit që kanë më shumë yndyrë, si salmoni dhe toni, janë zgjedhje të mira citon WebMD. Ata peshq në përgjithësi kanë acide yndyrore omega-3, të cilat janë të mira për zemrën tuaj. Shumica e njerëzve nuk marrin mjaftueshëm omega-3.

Vezët
Vezët janë një burim i mirë i proteinave pa yndyrë. Edhe pse ka kolesterol në të verdhën e verdhë veze, nuk ka aq gjasa të rrisë nivelin tuaj të kolesterolit sa ushqimet që përmbajnë yndyrna të ngopura.

Soja
Proteina nuk vjen vetëm nga kafshët. Hamburgerët e sojës dhe ushqime të tjera me bazë soje janë burime të proteinave me bazë bimore. Ngrënia e 25 gram proteina soje në ditë mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit.

Më shumë fasule
Një e katërta e filxhanit me fasule ka pothuajse aq proteina sa 3 biftek të zier. Së bashku me proteinat, fibrat në fasule ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur më gjatë dhe gjithashtu ndihmon në uljen e kolesterolit të keq.

Qumështi, por me pak yndyrë shton kalcium
Qumështi, djathi dhe kosi ju japin proteina dhe kalcium për kocka të forta dhe një zemër të shëndetshme. Produktet e qumështit me pak yndyrë, pa yndyrë ose me pak yndyrë mund t’ju ndihmojnë të mbani numërimin e kalorive.

Drithërat integrale
Shumica e dietave të pasura me proteina kufizojnë drithërat, prandaj sigurohuni që drithërat që hani të tërheqin peshën e tyre. Favorizoni drithërat. Do të merrni fibra dhe lëndë ushqyese. Nëse jeni duke blerë produkte të prodhuara me drithëra, kontrolloni etiketat për t’u siguruar që nuk janë të pasura me sheqer ose yndyrë.

Frutat dhe perimet
Shumica e dietave me pak karbohidrate ende përfshijnë disa perime, por shpesh kufizojnë frutat. Megjithatë, për shëndetin tuaj afatgjatë zgjidhni një plan që përfshin më shumë fruta pasi të keni arritur objektivin tuaj të peshës. /Shkolla e Shëndetit

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here