Nese nuk po dobesoheni dot, kjo mund te jete arsyeja kryesore…

0
248

Ka disa ushqime që ju bëjnë të ndiheni të ngopur dhe të mos shëndosheni më dhe ka disa ushqime që do t’ju bëjnë edhe më të uritur. Ja cilat janë ato:

Ushqimi i shpejtë

Është plot me kalori boshe dhe përmirësues të shijes që do t’ju bëjnë të dëshironi një tjetër pas një burgeri. Ushqimi i shpejtë gjithashtu përmban trans-yndyrna të dëmshme që krijojnë kolesterol dhe një sasi të madhe sheqeri që do t’ju japë vetëm një dozë afatshkurtër energjie.

 

Makarona

Makaronat e zakonshme me miell gruri të bardhë nuk kanë shumë vlera ushqyese. Nuk përmban fibra që mund t’ju ushqejnë dhe sa më shumë ta hani, aq më shumë e dëshironi. Prandaj, preferoni të zgjidhni makaronat që bëhen nga drithërat integrale, si misër ose quinoa.

Snacks të kripura

Janë plot me kripë, e cila do të shkaktojë dehidratim tek ju dhe kështu do të ngatërrojë trupin tuaj, i cili do të mendojë se është i uritur, por në fakt ka etje. Nëse ju pëlqejnë shumë ushqimet e vogla për t’i përjashtuar nga dieta juaj, sigurohuni që të pini një gotë ujë pas tyre.

Lëngje frutash

Pas etiketës ‘pa sheqer’ në lëngjet e frutave që blini është një e vërtetë krejtësisht tjetër – ato janë plot me sheqer. Kur pini shumë shpejt, nivelet e sheqerit në gjak rriten, e ndjekur nga një rënie po aq e papritur që ju bën të ndiheni shumë të uritur. Përkundrazi, zëvendësoni gotën e lëngut me një portokall ose grejpfrut.

Pijet e gazuara

Ëmbëlsuesit artificialë në pije të gazuara ofrojnë vetëm një ndjesi të përkohshme. Pas kësaj në trupin tuaj do të aktivizohet ndjenja e urisë, ndaj shmangni ato nëse vërtet dëshironi të ngopeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here