Përgatisni këtë kurë me dy përbërës për sistemin kardiovaskular

0
156

Vaji me lule kamomili, ndihmon të gjithë sistemin kardiovaskular.

 

Ai lehtëson qarkullimin e gjakut, e pastron atë nga ngurtësimet e qelizave të gjakut dhe përshpejton procesin e oksigjenimit të tij.
Për këtë kurë mund të përdorni lule kamomili të thara.

Në një kavanoz të madh qelqi, hedhim gjysëm litër vaj ulliri ekstra të virgjër, më pas shtojmë rreth 3-4 lugë të plota gjelle me lule kamomili.

Më pas e mbyllim kavanozin me kapak dhe duhet ta vendosim në një vend me dritë.

Përbërjen do ta lini kështu për dy javë, në këtë mënyrë lulet e kamomilit do të kenë lëshuar të gjitha enzimat e tyre tek vaji i ullirit.
Pasi të kenë kaluar dy javë, kullojmë lulet e kamomilit dhe vajin e hedhim në një tjetër enë qelqi.

Këtë përbërje ruajeni në një vend të freskët, ose në derën e frigoriferit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here