Pse jam gjithmonë i uritur?

0
368

Ju shpesh na bëni këtë pyetje: është një situatë frustruese që nuk varet rreptësisht nga ju!

Në fakt, hulumtimet e reja kanë treguar se nivelet e sheqerit në gjak luajnë një rol të rëndësishëm në kontrollin e urisë.

Ky zbulim, në fakt, tregon se rënia e sheqerit në gjak, disa orë pas një vakti, ka një ndikim shumë të lartë në ndjenjën e urisë dhe oreksit.

Në veçanti, studimi tregon se si, me një rënie të sheqerit rreth tre orë pas një vakti, njerëzit deklaruan se ishin të uritur, me pasojë konsumimin e shumë më tepër kalorive nga sa duhet gjatë ditës.

Problemi është se disa kalori të tepërta, çdo ditë, mund të çojnë në shtim në peshë që është e vështirë të kundërshtohet.

Për këtë arsye, kur mendoni për një dietë të re, është e rëndësishme të moduloni dhe shmangni majat e glicemisë, veçanërisht te njerëzit me tendencë për të qenë mbipeshë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here