Studimi/ Si të mbani larg diabetin me një gotë qumësht?

0
314

Pirja e qumështit në mëngjes zvogëlon rrezikun e obezitetit dhe diabetit të tipit 2, sugjeron hulumtimi.

Shkencëtarët në Kanada gjetën në qumësht sasi të lartë proteinash të cilat nëse konsumohen në mëngjes ulin nivelin e sheqerit në gjak dhe oreksin në kohën e drekës.

Qumështi përmban proteina të cilat lëshojnë hormone që ngadalësojnë tretjen. Nivelet e larta të proteinave i bëjnë njerëzit të ndihen të ngopur për më shumë kohë.

Profesor Douglas Goff, në zbulimet të cilat janë botuar në gazetën “Bulk Science” thotë se sëmundjet metabolike janë në rritje globalisht, sidomos diabeti i tipit 2 dhe obeziteti si shqetësim kryesore në shëndetin e njeriut.

Prof. Goff, nga Universiteti i Guelph, nënvizon se: “Studimi i kryer konfirmon se konsumi i qumështit në mëngjes për të ndihmuar në tretjen e ngadalshme të karbohidrateve dhe niveleve më të ulëta të sheqerit në gjak është shumë i rëndësishëm”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here