Zbuloni disa nga përfitimet shëndetësore të limonit, si ndihmon në simptomat e diabetit

0
127

Kur bie fjala tek agrumet, limoni zë padyshim vendin e parë. Përveç përfitimeve të shumta shëndetësore, limoni mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të niveleve të sheqerit në gjak.

Studimet ku AgroWeb.org mbështetet, tregojnë se limoni dhe veçanërisht lëkura e tij, mund të ndihmojë me diabetin, për këtë ju ftojmë të lexoni më poshtë.

Si ndihmon limoni në lidhje me diabetin:

Limonët por edhe agrumet e tjera nuk mund të kurojnë diabetin, por përsëri mund të jenë të dobishëm sepse mund të ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Ato mund të kontribuojë në shmangien mbipeshës, sëmundjet e zemrës dhe gjendje të tjera që mund të përkeqësojnë këtë lloj diabeti.

Limonët mund të jenë veçanërisht të fuqishëm për njerëzit me diabet të tipit 2. Një studim zbuloi se lëkurat e limonit mund të parandalojnë thithjen e sheqerit në gjak.

Ata gjithashtu mund të ulin nivelet e glukozës, të zvogëlojnë rezistencën ndaj insulinës dhe të rregullojnë metabolizmin tuaj.

Një studim tjetër, zbuloi se frutat agrume ndihmuan në uljen e mbipeshes.

Meqenëse mbipesha është e lidhur me këtë lloj diabet dhe kushte të tjera të pafavorshme shëndetësore, kjo mund të jetë një arsye e rëndësishme për t’i treguar limonit pak rëndësi.

Limonët zakonisht njihen si të sigurt, por mund të ketë disa efekte anësore si:

-Për shkak të aciditetit të lartë, ata mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve ose të fshkaktojnë urth.

-Limonët mund të kenë efekt diuretik.

-Në sasi të tepërt, oksalatet në lëvoret e limonit mund të formojnë në gurë në veshka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here