Shkolla e Shëndetit

9 Veprime që i Kemi Bërë Zakon e që i ‘Paguajmë’ në Kurrizin Tonë Një për Një…

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...

“E konfirmuar nga shkenca!”/ 9 Vetitë e Mira të Konsumimit të Kafesë

Kohët e fundit, ka pasur shumë diskutime rreth pijes tona të preferuar të mëngjesit. Por ndoshta ju do të bini dakord se nuk ka asgjë...

“Duhet t’i Dalloni në Kohë!”/ 6 Shenja të Sigurta se një Goditje Cerebrale po Vjen

Goditja cerebrale është një ndër shkaqet kryesore të paaftësisë serioze. Çdo vit, numri i atyre që vuajnë nga një goditje e tillë rritet, po...

8 Simptomat e Meningjitit që Çdo Prind Duhet të Dijë t’i Dallojë në Kohë

Meningjiti është një sëmundje e lidhur me inflamacionin e membranave mbrojtëse që mbulojnë trurin dhe palcën kurrizore. Etiologjia e kësaj sëmundjeje mund të ndryshojë,...

Kur Asnjë Dietë Nuk po Funksionon Më, Këto 10 Këshilla Janë ‘Shpresa e Fundit’…

Sipas rezultateve të studimeve të shkencëtarëve nga universitetet e mëdha të SHBA-së, vetëm 1 nga 5 njerëz arritën të humbnin peshën shtesë që ishte...

Një Tru i Dytë Gjendet në Stomak, dhe Bën atë që Nuk e Kemi Ditur Kurrë…

Shkencëtari dhe filozofi i madh Blaise Pascal njeherë pati thënë, “Zemra ka arsyet e saj, të cilat arsyeja nuk i njeh”. Por zbulimet e fundit, po...

“Pa harxhim, pa kozmetikë!”/ Dermatologët Zbulojnë 8 Sekretet që Përsosin Lëkurën Tuaj

Blejmë qindra kuti kozmetike të ndryshme për ta bërë lëkurën tonë të shëndetshme dhe të bukur dhe nuk mund të përfytyrojmë as sa para...

Receta Tradicionale Tibetiane që Bën Mrekulli për Shëndetin e Gojës

A keni menduar ndonjëherë pse murgjit tibetianë kanë dhëmbë të përsosur pavarësisht moshës? Sekreti i tyre qëndron në një recetë tradicionale , që do...