Shkolla e Shëndetit

Ja Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Hani Tërshërë Çdo Ditë!

Buka e mëngjesit është kali i ditës, thotë populli. Mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës, thonë ata… doktorët! Po sikur të hanim ushqim kali...

8 Sinjalet që Trupi Juaj Ka Mungesë të Vitaminës E

Krahasuar me shumë lloje të vitaminave të tjera, vitamina E nuk diskutohet shumë shpesh. Megjithatë, kjo vitaminë e tretshme në yndyrë luan një rol...

Ja Kur Është Koha të Kërkoni Ndihmë Për Ankthin, sipas Shkencëtarëve

Ankthi është një subjekt i prekshëm që ndez një debat serioz. Disa njerëz besojnë se çrregullimet e lidhura me të janë së tepërmi të...

Demenca dhe Alzheimeri – Ku Qëndron Ndryshimi Mes Këtyre Sëmundjeve Tinëzare?

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka 47 milionë njerëz që jetojnë në demencë në mbarë botën. Ndërsa Demenca dhe Alzheimeri mund të përdoren në...

9 Mënyra të Shëndetshme për Humbjen e Peshës PA Dietë apo Palestër

Ndjekja e një diete të rreptë është e vështirë. Ashtu është edhe të shkosh në palestër çdo ditë, por nëse doni të humbni peshë,...

7 Gjërat që Askush Nuk t’i Thotë rreth Menopauzës së Hershme (por duhet t’i dish)

Menopauza e hershme shpesh keqkuptohet. Një numër burimesh informacioni portretizojnë një pamje të zymtë në lidhje me këtë gjendje. Rrjedhimisht, shumë femra në menopauzë zbulojnë...

Shkenca Zbulon Përse Gratë Janë Më të Rrezikuara nga Stresi sesa Burrat

“Duhet të jeni në gjendje të menaxhoni stresin sepse kohë të vështira do të vijnë dhe një pikëpamje pozitive është ajo që do t’ju...

9 Simptomat e Çrregullimit Hormonal që po e Dëmtojnë Pamjen Tuaj

Rritja dhe zhvillimi i trupit të njeriut varet shumë nga funksioni i hormoneve. Këto molekula të vogla sinjalizuese janë përgjegjëse për gjendjen tonë shpirtërore,...