Shëndeti A - Z

7 Shenja që Trupi Juaj ka Nevojë për më Shumë Acid Folik

Sipas Institutit të Mjekësisë në SHBA, të rriturit duhet të konsumojnë 400 mikrogramë të acidit folik në ditë. Kjo substancë, e quajtur edhe vitaminë...

Pse sulmet në zemër po shtohen aq shumë tek gratë nën 54 vjeç?

Sëmundja e zemrës është shkaku më i zakonshëm i vdekjes tek meshkujt dhe femrat, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Por...

Keni Një nga Këto 10 Shenja? Atëherë Tiroidja Juaj Nuk Funksionon Siç Duhet!

Tiroidja, është një gjëndër e vogël, por shumë e rëndësishme që liron hormonet që kanë një ndikim të madh në metabolizmin, midis proceseve të...

“Parandalimi është më i mirë se kurimi”/ 10 Shenja që Zemra Juaj Nuk i ka Punët Mirë!

Janë të pambarimtë faktorët që mund t’i shkaktojnë një personi sëmundje të zemrës, por pjesa dërrmuese e tyre hyjnë në kategorinë e një stili...

“I Heqin për 12 Minuta”/ 7 Ushtrime të Panjohura që i Zhdukin Rrudhat në 12 Minuta

“Facebuilding” ose stërvitja e fytyrës, ndihmon lëkurën të bëhet më elastike dhe më e shtruar. Gjithashtu përmirëson rrjedhjen e gjakut dhe rrjedhjen limfatike, largon...

8 Mënyra Inteligjente për t’u Shpëtuar Goditjeve në Tru, Dhimbjeve të Kokës dhe Lodhjes Kronike

Nëse vuani nga simptoma të tilla si mjegullimi i trurit, lodhja, dhimbje e vazhdueshme e kokës ose depresion, ndoshta keni qarkullim të dobët cerebral...

News

10 Mënyra për t’i Shpëtuar një Epidemie

Gjatë përiudhës së një epidemie, njerëzit panikohen menjëherë dhe mendojnë se nuk do të shpëtojnë dot pa u sëmurë ose ndërmarrin ndonjë masë drastike...

Truri juaj fillon të tkurret nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë…

"Ajo që nuk të vret të bën më të fortë" ka për qëllim t'ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në...

Një Ishull Grek Bëhet Ishulli i Parë pa Tym Duhani në Botë dhe na Jep Shpresë të Gjithëve Ne

Gjatë dekadës së fundit janë mbledhur më shumë se 60 milionë cigare. Sipas Konservancës së Oqeanit, cigaret janë burimi numër një i mbetjeve të...

10 Ushqime që Dietologët Thonë se Duhet t’u Shmangeni Si Zjarrit

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ushtroheni. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela...

9 Veprime që i Kemi Bërë Zakon e që i ‘Paguajmë’ në Kurrizin Tonë Një për Një…

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...

9 Situatat kur Pirja e Ujit është Gabimi më i Pafalshëm që Mund të Bëni!

Janë të paktë ata që shkojnë në palestër ose hanë darkë pa pirë ujë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i ujit mund të çojë në...
- Advertisment -

Qëndro me ne

2,548FansaPëlqeje
- Advertisment -

Jetë

Qeniet Njerëzore Kanë 26 Shqisa, Jo Vetëm 5 Siç na Kanë Mësuar…

Në shkollë kemi mësuar që qeniet njerëzore e perceptojnë botën përmes trupit të tyre dhe përmes 5 shqisave: erë, shije, shikim, prekje dhe dëgjim. Është...

14 Shenja të Dallueshme të një Shtëpie Vërtetë të Pastër

Një aksion tipik pastrimi në shtëpi konsiston në marrjen e pluhurave, pastrimin e sobës, pastrimin e banjës dhe larjen e dyshemesë. Ndonjëherë ne i kushtojmë...

15 Gjëra që Duhet t’i Pastrojmë nga Shtëpitë Tona

Enët e tepërta në rafte, kartolinat, plot flixhane, rrobat e vjetra, madje edhe produktet kozmetike mund të na ngacmojnë mendjet me shumë stimuj. Kjo i...

Pse Nuk Duhet të Veshim të Njëjtat Pizhama 2 Ditë Rresht

Një njeri i zakonshëm i ndryshon pizhamet e tij çdo 13 netë. Gratë zakonisht presin deri në 17 netë për të hedhur pizhamet e...

10 Bimë që Nuk është Mirë t’i Mbani Brenda Shtëpisë

Bimët e brendshme priren të jenë gjithnjë e më të popullarizuara për shkak të njerëzve që jetojnë në apartamente të vogla. Kur zbukurojnë shtëpitë...

Bukuri

Artikujt e fundit

10 Minuta të Kësaj Rutine Djegin me Shpëjtësi Yndyrë Barku

Për të ndërtuar trupin e përsosur, nuk keni nevojë të humbni paratë në qendrat e shtrenjta të fitnesit, dietat speciale ose kremrat për humbjen...

10 Bimë që Nuk është Mirë t’i Mbani Brenda Shtëpisë

Bimët e brendshme priren të jenë gjithnjë e më të popullarizuara për shkak të njerëzve që jetojnë në apartamente të vogla. Kur zbukurojnë shtëpitë...

Si t’i Bëni Flokët Tuaj më të Gjatë dhe më të Trashë në 30 Ditë

Herë pas here ne kërkojmë mënyra për të pasur flokë të gjatë dhe me shkëlqim. Në fund të fundit, flokët janë diçka që mund...

10 Gjëra që Duhet t’i Marrim nga Skandinavët për t’u Bërë të Shëndetshëm dhe Tërheqës

Skandinavët janë të famshëm për recetat e tyre për lumturi - lagom dhe hygge. Megjithëse këto filozofi janë mjaft të njohura edhe jashtë Evropës...

Si ta Skalitni Trupin me Vetëm 20 Minuta Stërvitje në Shtëpi

Këmbët e bukura, stomaku i sheshtë, kofshët e forta janë ëndrra e çdo vajze dhe kjo stërvitje do t’i bëjë këto të vërteta. Ne...

8 Produkte Bukurie që Dëmtojnë Nënën Natyrë

Bukuria nuk do duhet të nënkuptojë dhimbje - dhe kjo vlen si për ne ashtu edhe për mjedisin. Fatkeqësisht, disa produkte bukurie përkeqësojnë problemet...

7 Gabime me Hidratimin e Trupit që Nuk Duhet të Vazhdoni t’i Bëni

Trupat tanë përbëhen nga deri në 60% ujë, dhe pirja e mjaftueshme e ujit gjatë gjithë ditës është thelbësore për të pasur një lëkurë...

4 Arsye Pse është Mirë të Flesh me Jastëk mes Këmbëve

Rekomandohet që një person të ketë 6-10 jastëkë për shtratin e tij për rehati, por një person mesatar zakonisht fle vetëm me 2.2 jastëkë. Një...

Stërvitja 5 Minutëshe që Largon Dhimbjet e Qafës më Shpejt se Çdogjë Tjetër

Duke qëndruar ulur para kompjuterit tuaj në punë, duke parë televizor në shtëpi dhe duke përdorur telefonin tuaj, janë të gjitha veprime që ndikojnë...

Ushqime

12 Lule të Ngrënshme që do t’i Bëjnë Vaktet Tuaja të Shijshme dhe Plot Aromë

Falë aromave dhe ngjyrave të tyre unike, lulet e ngrënshme kanë fituar popullaritet si një përbërës krijues dhe inovativ brenda botës së kuzhinës. Ato mund...

Këshilla nga Përvoja Për t’i Dalluar Menjëherë Produktet me Cilësi të Ulët

Fakt i çuditshëm: 50% e djathit që shihni në treg NUK është djathë fare. Për të përmbushur kërkesën, prodhuesit këto ditë po furnizojnë konsumatorët...

8 Këshilla Për të Ngrënë Shëndetshëm me Përpjekje Minimale

Në një botë me ritëm të shpejtë, nuk është një detyrë e lehtë të ushqehesh më shëndetshëm, veçanërisht kur nuk ke kohë ose energji...

15 Këshilla për t’i Ruajtur Ushqimet më Gjatë pa Humbur Vlerat

Ju kërkoni në frigoriferin tuaj për të gjetur produktet e freskëta që i keni blerë një javë më parë, por përfundoni duke gjetur produkte...

10 Ushqime që e Forcojnë Imunitetin Tuaj Natyrshëm

Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të pasigurt, sipas OBSH. Dhe sa për një raport tjetër, ka...

6 Ushqime që Nuk Duhet t’i Konsumoni Para Orës 10 të Mëngjesit ose Harrojeni Formën

Shkenca dhe mëngjesi shpesh janë kontradiktore. Nga njëra anë, industria ushqimore këmbëngul se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pavarësisht nga fakti...

7 Gjërat që i Ndodhin Trupit Tuaj Kur Agjëroni

Agjërimi me ndërprerje po fiton popullaritet të madh si një opsion dietik, por çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tuaj kur agjëroni? Ne e...

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018