Shëndeti A - Z

“Për forcim të zemrës”/ Ilaçi popullor rus me Aloe Vera, trashëgimia 900-vjeçare e kurimit

Kurat natyrale janë shumë efektive për shumë probleme shëndetësore dhe sëmundje të ndryshme. Ata japin rezultate të mahnitshme në shëndet dhe mbi të gjitha...

Demenca dhe Alzheimeri – Ku Qëndron Ndryshimi Mes Këtyre Sëmundjeve Tinëzare?

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka 47 milionë njerëz që jetojnë në demencë në mbarë botën. Ndërsa Demenca dhe Alzheimeri mund të përdoren në...

12 Gjëra që Mund t’i Bëjmë Përditë për Zhdukur Njëherë e Mirë Erën e Keqe të Gojës

Higjiena e dhëmbëve është shumë e rëndësishme, por larja e dhëmbëve dy herë në ditë dhe çamçakëzat mund të mos jenë të mjaftueshme. Edhe pas...

“8 Orë Gjumë të Mira!”/ Si të largoni pagjumësinë dhe të filloni të flini si një bebe

Rreth 15% e popullsisë njerëzore vuan nga pagjumësia. Njerëzit kanë nevojë për rreth 8 orë gjumë të mira çdo natë për të mbështetur gjendjen...

10 Maska për Transformim Magjik të Lëkurës që Mund t’i Bëni për 5 Minuta në Shtëpi

Duke lexuar se si bëhen disa maska fytyrash, shumë njerëz kanë frikë t’i përdorin ato në lëkurën e tyre. Por ka gjithmonë një mënyrë për...

“I Heqin për 12 Minuta”/ 7 Ushtrime të Panjohura që Zhdukin Rrudhat

“Facebuilding” ose stërvitja e fytyrës, ndihmon lëkurën tëbëhet më elastike dhe më e shtruar. Gjithashtu përmirëson rrjedhjen e gjakutdhe rrjedhjen limfatike, largon...

News

10 Mënyra për t’i Shpëtuar një Epidemie

Gjatë përiudhës së një epidemie, njerëzit panikohen menjëherë dhe mendojnë se nuk do të shpëtojnë dot pa u sëmurë ose ndërmarrin ndonjë masë drastike...

Truri juaj fillon të tkurret nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë…

"Ajo që nuk të vret të bën më të fortë" ka për qëllim t'ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në...

Një Ishull Grek Bëhet Ishulli i Parë pa Tym Duhani në Botë dhe na Jep Shpresë të Gjithëve Ne

Gjatë dekadës së fundit janë mbledhur më shumë se 60 milionë cigare. Sipas Konservancës së Oqeanit, cigaret janë burimi numër një i mbetjeve të...

10 Ushqime që Dietologët Thonë se Duhet t’u Shmangeni Si Zjarrit

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ushtroheni. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela...

9 Veprime që i Kemi Bërë Zakon e që i ‘Paguajmë’ në Kurrizin Tonë Një për Një…

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...

9 Situatat kur Pirja e Ujit është Gabimi më i Pafalshëm që Mund të Bëni!

Janë të paktë ata që shkojnë në palestër ose hanë darkë pa pirë ujë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i ujit mund të çojë në...
- Advertisment -

Qëndro me ne

2,548FansaPëlqeje
- Advertisment -

Jetë

Qeniet Njerëzore Kanë 26 Shqisa, Jo Vetëm 5 Siç na Kanë Mësuar…

Në shkollë kemi mësuar që qeniet njerëzore e perceptojnë botën përmes trupit të tyre dhe përmes 5 shqisave: erë, shije, shikim, prekje dhe dëgjim. Është...

14 Shenja të Dallueshme të një Shtëpie Vërtetë të Pastër

Një aksion tipik pastrimi në shtëpi konsiston në marrjen e pluhurave, pastrimin e sobës, pastrimin e banjës dhe larjen e dyshemesë. Ndonjëherë ne i kushtojmë...

15 Gjëra që Duhet t’i Pastrojmë nga Shtëpitë Tona

Enët e tepërta në rafte, kartolinat, plot flixhane, rrobat e vjetra, madje edhe produktet kozmetike mund të na ngacmojnë mendjet me shumë stimuj. Kjo i...

Pse Nuk Duhet të Veshim të Njëjtat Pizhama 2 Ditë Rresht

Një njeri i zakonshëm i ndryshon pizhamet e tij çdo 13 netë. Gratë zakonisht presin deri në 17 netë për të hedhur pizhamet e...

10 Bimë që Nuk është Mirë t’i Mbani Brenda Shtëpisë

Bimët e brendshme priren të jenë gjithnjë e më të popullarizuara për shkak të njerëzve që jetojnë në apartamente të vogla. Kur zbukurojnë shtëpitë...

Bukuri

Artikujt e fundit

Stërvitja 5 Minutëshe që Largon Dhimbjet e Qafës më Shpejt se Çdogjë Tjetër

Duke qëndruar ulur para kompjuterit tuaj në punë, duke parë televizor në shtëpi dhe duke përdorur telefonin tuaj, janë të gjitha veprime që ndikojnë...

Ushtrimet e Mbrëmjes që ju Bëjnë të Flini si një Foshnje

Ju futeni në shtratin tuaj të rehatshëm, duke pritur për një natë të gjatë me gjumë të ëmbël … por diçka nuk shkon siç...

13 Këshilla Pastrimi për Gratë që Nuk e Durojnë Aspak Rrëmujën e Shtëpisë

Nuk është e mundur të gjesh një person të tillë që është indiferent ndaj rrëmujës. Na pëlqen kur shtëpia jonë është e pastër, e...

7 Arsye Pse Përdorimi i Maskës për Sytë Përmirëson Gjumin dhe Jetën Tuaj

Ndërsa sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është rreth 7 orë në natë, hulumtimet tregojnë se më shumë se një e treta...

15 Bimë Shtëpie që Bashkë me Humorin Përmirësojnë edhe Shëndetin Tuaj

Ndihmojnë me problemet e frymëmarrjes, ankthin dhe duke ju japin më shumë energji - këto janë vetëm disa nga përfitimet e mbajtjes së bimëve...

Këshilla Efektive për të Shmangur Dhjamosjen e Fytyrës dhe Qafës

Fitimi i kilogramëve shtesë zakonisht shfaqet së pari në fytyrën tonë. E vërteta është se shëndeti në qafë dhe fytyrë nuk ndikohet vetëm nga...

Gabimet e Përditshme që na Kushtojnë Shumë Nëse i Përsërisim Gjithë Kohës

Ka veprime që ne i kryejmë çdo ditë pa i kushtuar vëmendje nëse i bëjmë ato siç duhet apo jo. Ndonjëherë është më mirë...

5 Arsye Pse Nuk Duhet t’i Mbani Gazrat, Sipas Shkencës

Mesatarisht, një person ka gazra 15 herë në ditë dhe ky numër mund të shkojë deri në 40! Gazi shkaktohet nga ajri i bllokuar...

Këshilla nga Përvoja Për t’i Dalluar Menjëherë Produktet me Cilësi të Ulët

Fakt i çuditshëm: 50% e djathit që shihni në treg NUK është djathë fare. Për të përmbushur kërkesën, prodhuesit këto ditë po furnizojnë konsumatorët...

Ushqime

15 Këshilla Gatimi që Janë aq të Mira sa do të Zgjojnë Oreksin Tuaj

Pothuajse të gjithë mund të bien dakord se gatimi është një formë arti. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbështetemi jo vetëm...

12 Lule të Ngrënshme që do t’i Bëjnë Vaktet Tuaja të Shijshme dhe Plot Aromë

Falë aromave dhe ngjyrave të tyre unike, lulet e ngrënshme kanë fituar popullaritet si një përbërës krijues dhe inovativ brenda botës së kuzhinës. Ato mund...

Këshilla nga Përvoja Për t’i Dalluar Menjëherë Produktet me Cilësi të Ulët

Fakt i çuditshëm: 50% e djathit që shihni në treg NUK është djathë fare. Për të përmbushur kërkesën, prodhuesit këto ditë po furnizojnë konsumatorët...

8 Këshilla Për të Ngrënë Shëndetshëm me Përpjekje Minimale

Në një botë me ritëm të shpejtë, nuk është një detyrë e lehtë të ushqehesh më shëndetshëm, veçanërisht kur nuk ke kohë ose energji...

15 Këshilla për t’i Ruajtur Ushqimet më Gjatë pa Humbur Vlerat

Ju kërkoni në frigoriferin tuaj për të gjetur produktet e freskëta që i keni blerë një javë më parë, por përfundoni duke gjetur produkte...

10 Ushqime që e Forcojnë Imunitetin Tuaj Natyrshëm

Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të pasigurt, sipas OBSH. Dhe sa për një raport tjetër, ka...

6 Ushqime që Nuk Duhet t’i Konsumoni Para Orës 10 të Mëngjesit ose Harrojeni Formën

Shkenca dhe mëngjesi shpesh janë kontradiktore. Nga njëra anë, industria ushqimore këmbëngul se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pavarësisht nga fakti...

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018