Shëndeti A - Z

10 Mënyra të Vërtetuara që ia Kthejnë Shkëlqimin Rinor Fytyrës Tuaj

Rrudhat dhe qeskat e syve janë shenjë e pamohueshme e plakjes, keqtrajtimi i lëkurës dhe stili i papërshtatshëm i jetesës. Megjithëse nuk mund ta ndalojmë...

Nëse Nuk Keni një Mike Dentiste, Këto Këshilla për Dhëmbët Mos i Neglizhoni Asnjëherë

Është mirë të kesh një mik që është dentist, apo jo? Natyrisht, ata nuk do t’ju trajtojnë falas, por gjithmonë mund t’ju japin disa...

“Parandalimi është më i mirë se kurimi”/ 10 Shenja që Zemra Juaj Nuk i ka Punët Mirë!

Janë të pambarimtë faktorët që mund t’i shkaktojnë një personi sëmundje të zemrës, por pjesa dërrmuese e tyre hyjnë në kategorinë e një stili...

6 Poza që ju Ndihmojnë të Bini në Gjumë Menjëherë

Pak prej nesh arrijnë të bien në gjumë sapo të hyjmë në shtrat. Për fat të mirë, ka ushtrime që do t'ju ndihmojnë të...

6 Sëmundjet që Nuk Shfaqin Shenja, Derisa… Gjendja të Përkeqësohet

Nuk duam t’ju frikësojmë, realisht, por disa gjendje të rënda shëndetësore, padashur pa kujtuar mund të jenë duke ju rrezikuar jetën dhe ju mund...

9 Pjesët e Trupit që e Tregojnë të Parat Moshën Tuaj

Ekspertët e lëkurës zbulojnë pjesët e trupit që fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe strukturën më herët, plus mënyrat për të ngadalësuar shenjat e plakjes. Trajtimet...

News

10 Mënyra për t’i Shpëtuar një Epidemie

Gjatë përiudhës së një epidemie, njerëzit panikohen menjëherë dhe mendojnë se nuk do të shpëtojnë dot pa u sëmurë ose ndërmarrin ndonjë masë drastike...

Truri juaj fillon të tkurret nga stresi, por ju keni fuqinë ta ndaloni atë…

"Ajo që nuk të vret të bën më të fortë" ka për qëllim t'ju motivojë, por kur bëhet fjalë për efektet e stresit në...

Një Ishull Grek Bëhet Ishulli i Parë pa Tym Duhani në Botë dhe na Jep Shpresë të Gjithëve Ne

Gjatë dekadës së fundit janë mbledhur më shumë se 60 milionë cigare. Sipas Konservancës së Oqeanit, cigaret janë burimi numër një i mbetjeve të...

10 Ushqime që Dietologët Thonë se Duhet t’u Shmangeni Si Zjarrit

Për të mos torturuar veten me dietat strikte, dietologët modernë rekomandojnë të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ushtroheni. Ekspertët gjithashtu kanë krijuar tabela...

9 Veprime që i Kemi Bërë Zakon e që i ‘Paguajmë’ në Kurrizin Tonë Një për Një…

Problemet e shpinës u bënë më të zakonshme në shekullin e 21-të dhe zakonisht shkaktohen nga një mënyrë jetese sedentare dhe nga mbajtja e...

9 Situatat kur Pirja e Ujit është Gabimi më i Pafalshëm që Mund të Bëni!

Janë të paktë ata që shkojnë në palestër ose hanë darkë pa pirë ujë. Megjithatë, konsumimi i tepërt i ujit mund të çojë në...
- Advertisment -

Qëndro me ne

2,548FansaPëlqeje
- Advertisment -

Jetë

7 Arsye për të Filluar Mëngjesin me Një Lugë Vaj Ulliri Esëll

Shumica prej nesh përdorin vaj ulliri si një vaj gatimi, por në fakt pirja e tij do t'ju lejojë të merrni përfitime maksimale. Është i...

Pse Ndryshimi i Stinëve i Bën Disa Njerëz të Ndihen Nervozë

Ka raste të vitit kur, për ndonjë arsye të çuditshme, ndihemi të lodhur, vuajmë nga disa dhimbje që nuk i kemi pasur më parë,...

Pse Duam ta Nxjerrim Këmbën Jashtë Mbulojës Gjatë Natës

Të gjithë ne kemi përjetuar luftën gjithëpërfshirëse për të rënë në gjumë dhe është kaq e çuditshme se, mbajtja e këmbës sonë e zbuluar...

8 Mënyra për të Argëtuar Fëmijën Tuaj Ndërsa Punoni në Shtëpi

Puna në shtëpi me fëmijë të vegjël mund të jetë shumë e dobishme, megjithatë mund të jetë edhe sfiduese. Të kesh afër dhe të...

11 Gjërat në Shtëpi që Nuk i Vërejmë, Por Tërheqin Vëmendjen e Mysafirëve Tanë

Kur mbërrijmë në shtëpinë e dikujt, në një mënyrë të padukshme për ne dhe për pronarët, ne hedhim një vështrim në mjedisin dhe nxjerrim...

Bukuri

Artikujt e fundit

Unë Piva Ujë me Stomakun Bosh 1 Muaj Rresht, Kjo është Ajo Çfarë Ndodhi…

Një ditë, e paduruar nga lodhja e vazhdueshme, e pyeta veten: “Çfarë bëjnë gratë japoneze që kanë lëkurë të...

Unë Fillova të Pija Birrë Rregullisht, Ja Çfarë i Ndodhi Trupit Tim

Rrjeti është i mbushur me histori rreth njerëzve që kanë ndryshuar shumë pasi kanë hequr dorë nga zakonet e tyre të këqija....

“Shëndet dhe Bukuri”/ 9 Mënyrat e Panjohura të Përdorimit të Limonit

Nëse mendoni se limonat janë të mirë vetëm për kek me limon dhe pije freskuese, atëherë ky artikull do t'ju bëjë të...

Format e Vitheve nuk Gënjejnë, ato Tregojnë Shumë për Shëndetin tuaj!

Shkenca ka trajtuar dhe vlerësuar se pjesë të trupit janë tregues të gjëndjes shëndetësore, predispozitës erotike, por edhe prirjeve. Ndoshta skeptikët janë...

6 Hormonet që të Bëjnë si “Tollumbace” edhe Nëse Qëndron 2 Javë pa Ngrënë

Shtimi në peshë shpesh lidhet me mbingrënien por mund të shkaktohet nga hormonet e ndryshme që kanë dalë jashtë kontrollit. Ndërsa shtimi...

“I Heqin për 12 Minuta”/ 7 Ushtrime të Panjohura që Zhdukin Rrudhat

“Facebuilding” ose stërvitja e fytyrës, ndihmon lëkurën tëbëhet më elastike dhe më e shtruar. Gjithashtu përmirëson rrjedhjen e gjakutdhe rrjedhjen limfatike, largon...

Boll e durove atë barkun e varur! Ja si ta zhdukësh njëherë e mirë…

Yndyra është faktori dhe shkaku kryesor pse në trupin tonë ka më shumë kile apo pse na kthehen trupat tanë në trupa...

6 Mënyra Surprizuese me të Cilat Moti ‘Nxjerr Dukje’ Problemet e Shëndetit

Është më tepër sesa thjesht të vësh krem dielli apo jo? Ndonjëherë moti normal mund të shkaktojë rreziqe serioze për shëndetin. Në ditë të ftohta kujdes...

Ujë të ftothtë apo ujë të ngrohtë? Bëni zgjedhjen tuaj dhe shikoni se çfarëi ndodh trupit…

Trupi i një të rrituri përbëhet nga 50% deri në 60% nga uji. Ky lëng është jetësor për shëndetin tonë dhe është thelbësore që trupi...

Ushqime

8 Mënyra për të Kufizuar Sheqerin që Fusim në Trupin Tonë

Konsumi i tepërt i sheqerit është lidhur me disa probleme shëndetësore dhe shumë njerëz po kërkojnë mënyra efektive për të zvogëluar konsumin e tyre...

10 Gatime të Njohura që Doni t’i Hiqni nga Menuja, Por Janë Akoma në Modë

Moda është kapriçioze dhe e ndryshueshme, përfshirë këtu edhe ajo e ushqimit. Deri vonë, të gjithë gustatorët e avancuar ishin të çmendur pas sushit,...

Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Ndaloni së Ngrëni Bylmet

Përfitimet kryesore shëndetësore të ngrënies së produkteve të qumështit përfshijnë ndërtimin e eshtrave dhe dhëmbëve dhe mbajtjen e masës trupore. Sidoqoftë, është mënyra më...

9 Bimë që Rriten në Kushte Shtëpie, për Ato që Nuk Kanë Kopësht

Kujdesi për kopshtin tuaj mund të jetë një përvojë relaksuese dhe një nxitës i shkëlqyeshëm i humorit. Por nëse nuk keni shumë hapësirë për të...

Si të Përgatisni Brumë Picash në Shtëpi dhe të Shijoni një Picë nga Duart Tuaja

Kjo pjatë italiane është shumë e popullarizuar në të gjithë botën dhe njerëzit duan të krijojnë versionet e tyre në shtëpi. Brumi i përsosur...

10 Lëngje që Janë të Mira dhe Gjallërojnë Krejt Trupin

Pijet ushqyese si çaji yerba mate janë të shkëlqyera për t'ju furnizuar gjatë ditës, ndërsa kafeja e çikores mund të jetë një relaksuese e...

8 Këshilla për ta Bërë Djalin dhe Vajzën Tuaj t’i Hanë Perimet me Qejf

Një ekip kërkimor në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se 46% e fëmijëve refuzojnë të hanë perime. Për më tepër, 75% e prindërve të intervistuar...

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018